מבוא: מטרת הבדיקה הפסיכומטרית

מבחן פסיכומטרי הוא מבחן המודד יכולות שכליות או תכונות פסיכולוגיות. הוא משמש למדידת אינטליגנציה, אישיות, תחומי עניין וכישורים. מבחנים פסיכומטריים משמשים לעתים קרובות במקום העבודה כדי לעזור למעסיקים להבין את הפוטנציאל של העובדים שלהם ולקבל החלטות לגבי מי עליהם להעסיק.

מטרת הבחינה הפסיכומטרית היא לקבוע לאיזה סוג עבודה אדם יתאים ביותר. מבחני פסיכומטרי יכולים לשמש גם את בתי הספר ככלי הערכה לתלמידים.

מבחן פסיכומטרי הוא מדד למצבו הפסיכולוגי של האדם. מטרת המבחן היא להעריך ולמדוד את היכולות המנטליות, האישיות והיציבות הרגשית של הפרט.

המבחן הפסיכומטרי יכול לשמש למטרות שונות כגון מיון לפני העסקה, הערכת ביצועי עובדים ומיון או שיבוץ לעבודות או תוכניות הכשרה.

על מנת להיות זכאי למבחן פסיכומטרי בתנאים מתאימים, יש לעמוד בקריטריונים מסוימים. למשל, הם צריכים להגיע לגיל 18 שנים, הם צריכים להיות מסוגלים לקרוא ולכתוב באנגלית בצורה שוטפת, אסור להם לסבול מכל מחלת נפש או מוגבלות שתשפיע על יכולתם להשתתף במבחן ולבסוף אסור להם. נטלו סמים לא חוקיים כלשהם ב-24 השעות שלפני ההערכה.

מהי מבחן פסיכומטרי?

מבחן פסיכומטרי הוא סוג של הערכה המשמשת למדידת היכולות המנטליות, תכונות האישיות ותחומי העניין של אדם. מטרתו היא לספק תובנה לגבי התנהגותו הנוכחית והעתידית של האדם על מנת לקבל החלטות מושכלות לגביו.

המבחן הפסיכומטרי נועד להעריך היבט אחד או יותר של תפקודו הנפשי של האדם. ההערכה עשויה לכלול מיומנויות כגון חשיבה לוגית, הבנה מילולית, הדמיה מרחבית, יכולת מספרית וזיכרון.

המבחנים הפסיכומטריים אינם מיועדים רק למחפשי עבודה אלא יכולים לשמש גם למטרות שונות כמו זיהוי לקויות למידה או אבחון הפרעות נפשיות.

מבחן פסיכומטרי הוא סוג של הערכה המודד את היכולות או הכישורים של אדם. הוא מבוסס על עקרונות ותיאוריות שונות בפסיכולוגיה, כגון אינטליגנציה, אישיות, תחומי עניין וערכים.

סוגי המבחנים הפסיכומטריים כוללים מבחני אישיות, מבחני אינטליגנציה, מבחני התאמה וסקרי עניין בקריירה.

מבחני אישיות משמשים למדידת התנהגותו של האדם במצבים שונים ואת תגובותיו הרגשיות לאירועים שונים. מבחני אינטליגנציה משמשים למדידת יכולתו של אדם לחשוב בצורה ביקורתית. מבחני כישורים משמשים למדידת הידע או המיומנות של אדם בתחום מסוים או בתחום מסוים, בעוד סקרי עניין בקריירה עוזרים לאנשים לזהות את תחומי העניין והערכים שלהם כדי שיוכלו למצוא קריירה מתאימה לעצמם.

מי זכאי למבחן פסיכומטרי בתנאים מתאימים?

מבחן פסיכומטרי הוא סוג של הערכה המודד את יכולתו של אדם לפתור בעיות, לחשוב בצורה יצירתית או להשתמש בידע שלו. מבחנים פסיכומטריים משמשים במקום העבודה כדי למדוד ולחזות עד כמה יתפקד אדם בעבודה מסוימת.

ניתן להשתמש במבחנים פסיכומטריים מסיבות רבות כמו גיוס, מיון, קידום והכשרה. הם יכולים לשמש גם כדי למדוד את התאמתו של אדם למשימות או עבודות מסוימות.

על המעסיק מוטלת האחריות לוודא שפסיכומטרי מתבצע בתנאים מתאימים.

מבחנים פסיכומטריים משמשים להערכת היכולות המנטליות של האדם. מבחנים אלו נערכים בדרך כלל לצורכי גיוס. מבחן פסיכומטרי נעשה בתנאים מתאימים והמועמד זכאי לו בעת בחינת העסקה או קידום, או על מנת לקבוע את התאמתו למשרה מסוימת.

על המבקש להיות בן 16 לפחות, להיות בעל יכולת להבין אנגלית (או וולשית) ולהיות מסוגל לתת הסכמה מדעת לפני ביצוע מבחן פסיכומטרי. הפונה יכול להיבחן רק אחת ל-18 חודשים וללא תשלום עבור ביצוע המבחן.

מה כרוך בקבלת מבחן פסיכומטרי?

מבחנים פסיכומטריים משמשים למדידת יכולתו של אדם לעבודה מסוימת. הם נועדו להעריך את האינטליגנציה, האישיות, הכישורים והיכולות של המועמד.
למידע מורחב בנושא של מי זכאי לבחינת פסיכומטרית בתנאים מותאים והקלות לפסיכומטרי יש לבדוק ב- mtml.co.il

המבחן הפסיכומטרי נערך לרוב ב-3-4 מפגשים בני כשעה כל אחד. הנבחן יתבקש לבצע משימות שונות ולענות על שאלות המעריכות את כישוריו ויכולותיו.

ישנן סיבות רבות לכך שמעסיק עשוי לרצות לערוך מבחני פסיכומטרי למועמדים לפני שהם שוכרים אותם. מבחני פסיכומטרי יכולים לעזור למעסיקים לזהות את המועמד הטוב ביותר לתפקיד. זה יכול לשמש גם כחלק מתהליך הגיוס על מנת לברר עוד על מועמד אפשרי לפני הצעת עבודה.

מבחן פסיכומטרי הוא הערכה סטנדרטית ואובייקטיבית. הוא משמש למדידת יכולתו של אדם לבצע משימה או עבודה ספציפיים. מבחנים פסיכומטריים משמשים גם בהקשרים אחרים, כמו הערכת תכונות אישיות וכשרון ללימודים שלאחר התואר.

מנהל הבחינה הפסיכומטרית יבקש מהמועמד לבצע מספר משימות ולאחר מכן להבקיע את ביצועיו מול הנורמות עבור אותה משימה או תפקיד ספציפי. מבחן P יכול להימשך בין 30 דקות לשעתיים בהתאם לסוג המבחן הנערך ומורכבות המשימות הכרוכות בכך.